Bezpečnost a ergonomie zařízení pro manipulaci s materiálem

Inteligentní pomocná zařízení: jediný způsob, jak zlepšit ergonomii ruční manipulace s břemeny

Z evropských výrobců průmyslových manipulátorů pouze Scaglia dodává  zařízení INDEVA (inteligentní manipulační zařízení), která patří do rodiny Intelligent Assist Devices (Inteligentních pomocných zařízení) nebo manipulátorů IAD .

Inteligentní pomocná zařízení  jsou založena na mechatronické technologii, která díky senzorům, ovládacím prvkům a servo motorům poskytuje systému velkou citlivost a důležité výhody: IAD ve skutečnosti umožňují operátorům manipulovat a umístit jakékoliv břemeno daleko přesněji, rychleji a snadněji, čímž se výrazně zvyšuje produktivita.

Obsahují ovládací prvky a technologii nutnou pro pomoc pracovníkovi takovým způsobem, že zařízení pracuje jako prodloužení ruky pracovníka.

Ve srovnání s tradičními manipulačními zařízení, jako jsou zvedáky nebo pneumatické manipulátory IAD nabízí následující výhody:

  • Přesné umístění břemene, jelikož umožňuje přesné a rychlé pohyby, zatímco tradiční manipulační zařízení přejíždějí správnou polohu, poskakují a vyžadují mnoho opravných pohybů, což po přidání k celkovému času cyklu snižuje produktivitu.
  • Vylepšená ergonomie nevyžaduje takřka žádné úsilí manipulanta. Díky ovládání založenému na mikroprocesoru systém rozeznává záměr manipulanta a dodává energii za účelem překonání setrvačnosti jak při akceleraci, tak při brzdění. IAD reagují na každý minimální impuls manipulanta mnohem rychleji než tradiční pneumatické manipulátory.
  • Rychlost: Zařízení IAD reagují rychle, avšak jemně na lidský dotek, překonávají setrvačnost jak při akceleraci, tak při brzdění a zesilují pohyby manipulanta. Manipulant nezaznamená žádnou časovou prodlevu mezi snímáním stroje a jeho reakcí. Zařízení IAD nejsou ve skutečnosti ovlivněna technologickými omezeními běžných vzduchových manipulátorů a zdvihadel díky moderním digitálním pohonům a servomotorům.
  • Intuitivní ovládání. Systémy IAD se ve srovnání s konvenčními balancéry, které jsou přednastavené pro jednu nebo dvě hmotnosti, automaticky a okamžitě nastavují na hmotnost břemene a tím umožňují manipulaci s mnoha různými hmotnostmi, aniž by manipulant musel systém pokaždé resetovat. Kromě toho nabízejí IAD díky digitální technologii funkci float mode, která umožňuje manipulantům provádět úlohy s velkou přesností tak, že budou mít ruce na samotném břemenu pro maximální kontrolu, aniž by museli používat držadla nebo mačkat tlačítka.
  • Praktičnost: tradiční manipulační zařízení vyžadují nemotorné a těžké zdvihací nástroje (koncové efektory), zatímco IAD umožňují použití lehkých a kompaktních zdvihacích nástrojů, které zajišťují větší viditelnost při manipulačních operacích a snadnější pohyb a polohování břemen.