Výzva

Srbský výrobce pneumatik pro osobní a nákladní automobily hledal řešení, které by usnadnilo manipulaci s dlouhými pásy, které navíjecí stroj stáčí do rolí. Operace se prováděla ručně a byla obzvláště těžkopádná, protože cívky dosahovaly maximální hmotnosti 125 kg a průměru 750 mm. Při manipulaci musela obsluha ručně vyjmout kotouče ze stroje a upustit je na podlahu. K umístění cívek na vozík se používal standardní kladkostroj s dlouhým, těžkým ramenem a speciálním hákem. Další obtíž spočívala v tom, že vozík měl dvě strany, levou a pravou, ale kotouče se musely odvíjet pouze jedním směrem. To znamenalo, že se kotouče na levé straně musely otáčet ručně na podlaze, což vedlo ke zdravotním rizikům a dlouhodobým zraněním.

Řešení

Společnost si byla vědoma zdravotních rizik pro uživatele a pomalého výrobního cyklu, a proto se obrátila na společnost Lean Technology Hungária Kft, maďarského distributora společnosti Scaglia Indeva, aby našla řešení, které by nejen zajistilo zdraví a bezpečnost pracovníků, ale také urychlilo výrobní proces. Odpovědí na potřeby společnosti byl manipulátor INDEVA® E240CH L450 se speciálním chapadlem ve tvaru C a otočným zásobníkem pro manipulaci s rolemi. Díky zvedáku a speciálnímu uchopovacímu nástroji může nyní obsluha manipulovat s cívkami bez námahy. Nejen to, kotouče umístěné na zásobníku lze snadno a ergonomicky otáčet, aniž by je bylo nutné nejprve položit na podlahu. Citlivá rukojeť a tlačítka umožňují přesné umístění cívek na různých stanovištích.

Výhody

Volba manipulátoru INDEVA přináší mnoho výhod:

  • Ergonomie: manipulační operace prováděné s vyvažovačkami INDEVA® zajišťují bezpečnost a ergonomii a zabraňují zraněním a muskuloskeletálním problémům.
  • Rychlost: výrobní proces se výrazně zrychluje, což vede ke zvýšení produktivity. Manipulační operace, které dříve vyžadovaly několik operátorů, může navíc snadno provádět jeden pracovník, a ostatní se tak mohou věnovat jiným úkolům.
  • Snadné použití: díky elektronickému ovládání a automatickému vyvažování není nutné provádět žádné programování, takže manipulátor je okamžitě použitelný a představuje skutečné prodloužení lidské ruky.
  • Přesnostzpracovávat citlivý rukojeť umožňuje plynulé a přesné pohyby, téměř jako by se jednalo o beztížný náklad.
  • Nízká spotřeba energie: používání manipulátoru INDEVA® chrání nejen zdraví pracovníků, ale také životní prostředí, protože uhlíková stopa je díky jeho účinnosti a nízké spotřebě energie minimální.